Sarmal Kapılar

ONLYROLL

Ürünü İncele

UNIROLL

Ürünü İncele

CLAPSROLL

Ürünü İncele

LOWSPEEDROLL

Ürünü İncele

FAMOUSROLL

Ürünü İncele

ROBOTROLL

Ürünü İncele

HANGROLL

Ürünü İncele

TRANSROLL

Ürünü İncele

WELDROLL

Ürünü İncele

Sarmal kapı endüstriyel kapı sisteminin önemli bir çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Sarmal kapılar pek çok alanda kullanılırken maliyet açısından daha ekonomik olması da onu öne çıkaran unsurlar arasında yer almaktadır. Sarmal kapılar uzun yıllardır kullanılmakta olup her dönem biraz daha teknolojik donanımlar eklenerek bugünkü en iyi formunu almıştır. Sarmal kapılar teknolojik donanıma sahip olmadan önce asma kilit tekniği ile güvence altına alınırken bugün buna ihtiyaç olmamaktadır. Depolama ve yükleme alanlarında yaygın olarak tercih edilen sarmal kapılar malzeme, ebat ve özellikler bakımından çeşitliliğine ve yönlendirilmeye açıktır. Bu sayede kullanımı her duruma uygun olacak şekilde hazırlanabilmektedir. Özellikle malzeme niteliği de dikkate alındığında belli bir süre kadar yangından koruma imkanı dahi sunabilmektedir. Özellikle üretim ve depolama merkezleri için büyük bir avantaj olarak görülmektedir.

Sarmal kapılar alüminyum veya çelik malzemeden yapımı mümkün olan ürünlerdir. Bu sayede ihtiyaca göre şekillendirilmesi de mümkündür. Günlük kullanımda hızlı olması nedeni ile öne çıkarken güvenilir olması açısından da tercih edilmektedir. Enerji tasarrufu sağlaması nedeni ile de yaygın bir kullanım görmektedir. Isı yalıtımı açısından ihtiyaç duyulmaktadır. Kapı açılıp kapandığında hızlı olduğundan ısı aktarımını en az seviyede tutmaktadır.

Sarmal Kapı Nedir?

Sarmal Kapı
Sarmal Kapı

Hızlı PVC kapı çeşitleri arasında yer alan sarmal kapı pek çok alanda tercih edilen bir kapı türü olmaktadır. Oldukça az yer kaplayan sarmal kapılar hızlı ve pratik bir çalışma prensibine sahiptir. Aynı zamanda uzaktan kumandalı olarak da çalışabilen sarmal kapılar yoğun iş akışının olduğu pek çok yerde kullanılmaktadır. Bir garaj kapısı olabileceği gibi aynı zamanda üretim ve ticari aşamalarda da hızlı PVC kapı çeşitleri arasında yer alan sarmal kapılar tercih edilmektedir. Sarmal hızlı PVC kapı modelleri firmaların dışında kullanılabileceği gibi içinde de kullanıma uygundur. Aynı zamanda kullanıldığı yere göre form ve renk tercihi de bulunmaktadır. Özellikle ısı derecesinin korunması gerektiği yerlerde sarmal kapı tercihi yaygındır. Hızlı çalışan sistemleri ısı kaybını minimuma indirme amacını gütmektedir. Kapı açılıp kapanmadığı süreçte de içerideki ısıyı koruma prensibine sahiptir. Aynı zamanda toz ve nem gibi durumlar nedeni ile de sarmal kapı kullanımı tercih edilmektedir. Bu durumda sarmal kapılar kimya alanında yapılan çalışmalarda da öne çıkmaktadır. Dışarıdan girecek toz ve nemi azaltma amaçlı olarak tercih edilmektedir. İçeride var ise çalışanların gürültüden etkilenmemesi amacı da görülmektedir. Sarmal kapılar sesi de oldukça az geçirmektedir. Bu da rahat bir çalışma ortamı sunmaktadır.

Sarmal Kapı Nasıl Çalışır?

Sarmal kapı çalışma sistemi oldukça pratiktir. Sarmal kapılar teknolojik donanıma sahip olması nedeni ile uzaktan kumanda yöntemi ile çalışmaktadır. Özelikle içeride ve dışarıda olan kişi veya kişilerin yönetiminde kolayca çalışabilmektedir. Oldukça güçlü olan motor sistemine switch sistemi de dahil olmaktadır. Branda batına bağlı olarak belli bir hızda açılmakta ve kapanmaktadır. Aynı zamanda istenen seviyede durabilmesi için bir fren sistemi de bulunmaktadır. Bu kapıları dışarıdan kontrol edebilmek mümkündür ve bu sayede olası güvenlik sorunları da minimuma indirilmektedir. Uzaktan kumanda ile birlikte bir buton sistemi de bulunmaktadır. Bu buton sistemi bir yere monteli biçimde olacak şekilde tercih edilmektedir. Aynı zamanda radar sensor sistemi de sarmal hızlı PVC kapı sistemi içerisinde yer almaktadır. Kapı açılma hızı kapının ebatlarına göre değişim gösterse de ortalama olarak 0.7 mt/saniye olduğu bilinmektedir. Endüstriyel kapı sisteminde bu oldukça iyi ve yeterli bir orandır.

Sarmal Kapılar Neden Tercih Edilmelidir?

Sarmal kapı avantajları ile diğer pek çok kapı sisteminden ayrılmaktadır. Burada ilk avantaj ekonomik olmasıdır. Sarmal kapı avantajları denildiğinde de akla ilk olarak daha makul bir fiyata sahip olması gelmektedir. Elbette sarmal kapının ebadı bunu belirlemektedir ancak performans açısından oldukça kaliteli olan bu üründe malzeme fiyat açısından belirleyici olan bir diğer unsurdur. Aynı zamanda sarmal kapılar güvenlik açısından da oldukça uygundur. Güvenlik söz konusu olduğunda hem içeriden hem de dışarıdan kontrol edilebilmesi sarmal kapıların öne çıkan özelliklerinden olmaktadır. Bununla birlikte kaza önleyici sistemi bulunan bu ürün grubunda olası bir engel durumunda kapı anında durabilmektedir. Sensor sistemi ile pek çok kazayı önleme potansiyeli bulunmaktadır. Kapılar kapanma durumunda otomatik bir biçimde kilitlenmektedir ve bu kilit sistemi iki taraflı olduğundan zorlama imkanı bulunmaktadır. Hırsızlık gibi izinsiz giriş durumlarına karşı önlemleri de yer almaktadır.

Branda kapı olarak da adlandırılan bu kapılar ısı ve nem oranını dengelemek amacı ile de tercih edilmektedir. Dışarıdan nem ve ısı hareketini minimum seviyeye indirmesi nedeni ile içeride istenen ortamı sağlamak konusunda oldukça başarılı bir sistemi bulunmaktadır.  Buna gürültü de dahil olmaktadır. Özellikle dışarıdan gürültü girmesini en aza indirerek içeride yapılan işlemleri personellerin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Sarmal Kapı Kullanım Alanları

Sarmal kapılar özellikle araç trafiğinin fazla olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Araç giriş ve çıkışları için hızlı açılıp kapanan bu kapılar pratik bir sistem sağlamaktadır. Bu açıdan pek çok garaj kapısında kullanılmaktadır. Özellikle yoğun araç trafiği endüstriyel alanlarda görülmektedir ve endüstriyel garaj kapıları içinde de sarmal kapı tercih edilen bir ürün olmaktadır. Endüstriyel alanlarda ve ticari işlemler esnasında depolarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir depoda korunması gereken ürünler var ise sarmal kapı güvenilir olması nedeni ile öne çıkmaktadır. Bununla birlikte ısı ve nem dengesini koruması da pek çok ürünün taşınma sürecinde uzun vadeli depolanması için uygun bir alan sunmaktadır. Dışarıdan haşere girişini de önleyen sarmal kapılar rüzgara karşı da büyük oranda dayanıklıdır. Elbette sarmal kapının malzemesi rüzgar ve basınç gibi faktörler için belirleyici olmaktadır.

Sarmal Kapı Çeşitleri

Rayflex markasının ürettiği yüksek hızlı kapı çeşitleri arasında yer alan sarmal kapılar ihtiyaca göre çeşitlilik göstermektedir. Her birinin kendine özgü özellikleri olduğu gibi kendi içerisinde de ebat ve malzeme bakımından çeşitlenerek ihtiyacı maksimum seviyede karşılamayı amaçlamaktadır. Rayflex sarmal kapı çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Onlyroll
  • Uniroll
  • Clapsroll
  • Lowspeedroll
  • Famousroll
  • Robotroll

Sarmal kapı çeşitleri arasında yer alan Onlyroll hızlı sarmal kapı sistemi özellikle iç mekanlarda tercih edilmektedir. İç mekânlarda yoğun geçiş yerlerinin bulunduğu konumlarda öne çıkmaktadır. Burada Onlyroll kapısının seçilmesine sebep olan şey yüksek basınca maruz kalmayan yerler olmaktadır. Bu yerlerde kullanılmaya uygun özelliklerde üretilmiştir. Ekonomik galvaniz malzeme kullanılmaktadır ve paslanmaz krom alternatifi de sunulmaktadır. Uniroll sistemi alüminyum çıtalardan elde edilmektedir. Özellikle rüzgar almayan kısımlarda tercih edilmesi önerilmektedir. Tek sıra gözetleme penceresi yer alsa da ihtiyaca göre pencere destekleri eklenmekte veya çıkarılmaktadır. Clapsroll sistemi özellikle geniş ebatta sarmal kapı istendiğinde tercih edilmektedir. Clapsroll sarmal kapılar 4000×4000 gibi büyük ölçülerde gayet uygun bir tercih olmaktadır. Dış mekan ve iç mekan için uyumlu olan bir üründür. Sessiz çalışması ile oldukça teknolojik bir ürün olarak görülmektedir. Lowspeedroll adından da anlaşılacağı üzere daha yavaş çalışan bir sarmal kapı olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise sarmal kapılara yoğun olarak ihtiyaç duyulmayan yerlerde kullanılmasıdır. Bu nedenle daha az açılıp kapanmaktadır ve hız faktörü önemsiz olmaktadır. Aynı zamanda ekonomik bir tercihtir. Famousroll sistemi ise özellikle garajlarda tercih edilmektedir. Trafiğin yoğun olduğu alanlarda hem güvenilir olması hem de hızlı olması nedeni ile ilgi görmektedir. Gözetleme penceresi bulunmaz ama eklenmesi mümkündür. İzolasyon için tercih edilmesi gereken sarmal kapılar arasında yer almaktadır.

Sarmal Kapı Fiyatları

Endüstriyel seksiyonel kapı kategorisinde yer alan sarmal kapıların fiyatları da merak konusu olmaktadır. Yoğun olarak pek çok sektörde tercih edilen sarmal kapıların fiyatları pek çok faktöre göre değişime açıktır. Sarmal kapı fiyatları ilk olarak sarmal kapının çeşidine göre belirlenmektedir. Sarmal kapılar ekonomik olsa da kendi içerisinde de daha ekonomik ve daha maliyetli alternatifleri barındırmaktadır. Bunu belirleyen is sarmal kapıların donanımı ve malzemesi oluşmaktadır. Aynı zamanda tercih edilecek sarmal kapı çeşidinin ebatları da önemlidir. Sarmal kapı ebatları fazlasıyla değişebildiğinden bu da fiyatı etkilemektedir. Bunlara ek olarak sarmal kapıya eklenen teknolojik donanımlar fiyatı değiştirmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında sarmal kapı fiyatlarında farklılık olduğunu söylemek mümkündür.